هواکش

هواکش

هواکش

هواکش ها در انواع خانگی و صنعتی وجود دارند که در این مقاله هر دو را بیان می کنیم. معمولا در خرید هواکش خانگی دو فاکتور اهمیت زیادی دارد یکی ضدآب بودن هواکش برای حمام یا دستشویی و دیگری بی صدا یا کم صدا بودن آن است که برای اعضای خانواده آزاردهند نباشد. هیچ کس دوست ندارد که محیط خانه اش بدبو یا پرسرو صدا باشد. هم برای آرامش و آسایش خودتان و هم برای وقتی که کسی به منزل شما به عنوان مهمان وارد می شود خوشایند نیست که یک بوی نامطبوع را استشمام کند یا صدای هواکش آزاردهنده باشد. معمولا در خانه ها هواکش را برای دستشویی یا حمام و گاهی آشپزخانه استفاده می کنیم.

انواع هواکش

شاید اصطلاح فن دمنده را بیشتر برای هواکش های خانگی و اصطلاح فن مکنده را بیشتر برای هواکش های صنعتی شنیده باشید. تعدادی از فن ها از نوع دمنده هستند. هواکش دمنده معمولا برای توالت یا مصارف صنعتی استفاده می شود. هوای آلوده در این مکان ها باید به فضای بیرون منتقل شود بنابراین هواکش دمنده می تواند هوا را به محیط بیرون بفرستد.

دمنده خانگی
دمنده خانگی

تفاوت فن دمنده و مکنده چیست؟

در واقع این شکل پره فن هواکش صنعتی است که باعث می شود بعضی از آن ها را فن دمنده و برخی دیگر را مکنده بنامند. همچنین مورد دیگر که وجه تمایز این دو مدل هواکش است نسبت فشاری است که فن می تواند به آن دست پیدا کند. به طور کلی در بین هواکش های صنعتی، فن دمنده توان تولید نسبت فشار بالاتری دارد.

دمنده صنعتی
دمنده صنعتی

اما بر اساس یک نوع دسته بندی می توان انواع فن یا هواکش را در شش گروه جای داد که عبارتند از :

 • فن های سانتریفوژ محوری (Axial-centrifugal fans)
 • هواکش های پشت بامی (Roof ventilators)
 • فن های جریان محوری (Axial flow fans )
 • دمنده های گردبادی (Vortex blowers)
 • فن های سانتریفوژ (Centrifugal fans)
 • دمنده های جریان متقاطع (Cross-flow blowers)

در ادامه یک توضیح اجمالی در مورد هرکدام می دهیم.

 • فن های سانتریفوژ محوری

این فن ها دو مزیت دارند : 1- اینکه نصب آن ها درون کانال راحت است و 2- اینکه فشار بیشتری نسبت به فن های ون اکسیال با قطر یکسان تولید می کنند.

سانتریفوژ محوری
سانتریفوژ محوری
 • هواکش های پشت بامی

از این مدل هواکش های پشت بامی برای تهویه هوای داخل ساختمان استفاده می شود. این مدل از فن ها را معمولا می توان روی ساختمان ها دید و به خاطر این که فضای داخل ساختمان را اشغال نمی کنند و بدون کانال یا با کانال های کوتاه قابلیت نصب دارند طرفداران خاص خود را پیدا کرده اند.

هواکش پشت بامی
هواکش پشت بامی
 • فن های جریان محوری

نام دیگر این فن ها اکسیال است که نسبت به فن های دیگر پراستفاده تر هستند. کاربرد آن ها این است که هوای آلوده، گرم و همچنین گازهای خورنده را از تونل ها، کارگاه های ریخته گری، فضاهای داخل کوره، کارخانه ها، کارگاه های جوشکاری، ساختمان های مسکونی، آزمایشگاه ها، فروشگاه ها و…به بیرون منتقل کنند. فن جریان محوری نسبت به فن سانتریفوژ فشار کمتری تولید می کنند.

فن جریان محوری
فن جریان محوری
 • دمنده های گردبادی

بعضی از موارد استفاده گردبادی عبارتند از : دستگاه های برش بوسیله هوا، انتقال مواد، سندبلاست، هوادهی و همزدن مایعات درون مخازن، غبارگیرها، فراورش شیمیایی و …

دمنده ی گردبادی
دمنده ی گردبادی
 • فن های سانتریفوژ

موارد کاربرد و استفاده این فن ها عبارتند از : جابه جایی هوا یا گازهای حاوی مواد شیمیایی خورنده و یا ساینده، تهویه و اگزوست هوای معمولی یا حاوی غبار، سیرکولاسیون هوای داغ کوره ها ، انتقال غبار دوده ، گرانول ، پوشال های چوب و یا هر نوع مواد دیگری که در سیستم های انتقال مواد به شکل الیاف وجود دارند.

سانتریفوژ
فن سانتریفوژ
 • دمنده های جریان متقاطع

فن جریان مقطع دهانه باریک و طویلی دارد و به همین خاطر مناسب استفاده در مواردی مانند دمنده های خشک کننده کارواش ها، پرده هوا ، هیترهای برقی ، خشک کن های دستی و مواردی از این قبیل می باشد.

دمنده جریان متقاطع
دمنده جریان متقاطع

قیمت هواکش

قیمت هواکشها نیز بستگی به نوع کاربرد آن ها متفاوت است. برای مثال قیمت هواکش مرغداری با قیمت هواکش حمامی تفاوت دارد یا قیمت هواکش دستشویی با قیمت هواکش صنعتی صددرصد یکسان نیست. معمولا قیمت هواکش دستشویی یا خانگی از حدود کمتر از 100 هزار تومان شروع شده و تا یک میلیون و خرده ای ادامه دارد. اما هواکش های صنعتی قیمت بیشتری دارند.

 

تا اینجا با انواع هواکش خانگی و صنعتی آشنا شدیم حالا اگر قصد خرید هواکش را دارید باید ببینیم چطور هواکش مناسب را انتخاب کنیم؟

در این زمینه سوالاتی وجود دارد که به هر کدام جواب می دهیم. شاید همین موارد سولات شما در انتخاب هواکش باشند:

هواکش مناسب برای سرویس بهداشتی و حمام کدام است؟

برای چنین مکان هایی از هواکش ضد آب یا همان IP دار استفاده کنید که علاوه بر خروج بو در مقابل رطوبت محیط نیز مقاوم باشد.

در آشپزخانه های بزرگ و تجاری باید از چه نوع هواکشی استفاده شود؟

در این محیط ها برای رعایت مسائل بهداشتی و تهویه مناسب باید از هواکش صنعتی استفاده شود زیرا هواکش خانگی پاسخگوی نیاز چنین محیط هایی نمی باشد.

آیا هواکش صنعتی بی صدا هم داریم؟

هواکش صنعتی کم صدا داریم اما بی صدا نه. هواکش های صنعتی به طور معمول دور موتور 900 و 1400 دور دارند که در مدل 900 دور ، تولید صدا کمتر از مدل 1400 دور است.

دمپر هواکش چیست؟

دمپر یک دریچه ای است که در هواکش وجود دارد و قادر است جریان هوا را کم، زیاد یا قطع کند که این عمل با تنظیم تیغه های دمپر انجام می شود. یکی دیگر از کاربردهای دمپر ممانعت از ورود حشرات و گرد و غبار به داخل می باشد. دمپر را می توانید به صورت جداگانه هم نصب کنید.

برای نصب هواکش نیز نصب کنید از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا همه ی نکات را بداند و رعایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *